Ciekawe okazy ptaków w Europie

Kraska zwyczajna to ptak, który w wielu rejonach kraju znany jest jako siwka. Jest to średnich rozmiarów ptak z rodziny krasek, którego tryb życia niewątpliwie uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje tereny niemalże całej Europy. Szczególnie jednak upodobała sobie obszary południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę zobaczyć można także w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. W ostatnich latach można zauważyć niemały spadek liczebności tego gatunku. Można powiedzieć, iż w niektórych krajach nie występuje już w ogóle. Warto zaznaczyć, że pośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego można zobaczyć na terenie Europy.

Ptaki w Europie

O południowym pochodzeniu kraski mówi jej egzotyczne ubarwienie, które jest w przepięknym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie wyróżnia się dymorfizmem płciowym. Różnice wynikają jednak z pór roku, w trakcie których poszczególna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna wyposażona jest również w niezwykle silny, czarny dziób oraz nogi, które mają specyficzny żółtawy kolor. W przypadku młodych osobników, ubarwienie nie jest tak intensywne i kontrastowe. Czytaj dalej Ciekawe okazy ptaków w Europie