Gdzie ptaki przebywają zimą?

Zimorodek to szalenie uroczy ptak, który dumnie przedstawia rodzinę zimorodkowatych. Jest to rybożerny ptak o niewielkich rozmiarach. Środkowa Europa, północna Afryka , a także południowa Azja, to typowe rejony występowania tych osobników. Regularne wędrówki nie są pewnie normalne dla natury zimorodka.

Niektóre osobniki podejmują decyzję o zimowaniu nad zamarzającymi zbiornikami wodnymi, inne z kolei wędrują do południowej części lęgowego areału. Naturalnym środowiskiem zimorodka są czyste, śródlądowe wody, które zazwyczaj posiadają dosyć strome brzegi ze zwisającymi korzeniami oraz gałęziami. Zimorodki wykorzystują je jako doskonały punkt obserwacyjny. Krępa sylwetka i krótki ogon to dwie charakterystyczne cechy, które określają budowę ciała tego ptaka.

Ptaki zimą

Zimorodek zwyczajny nie wykazuje także wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samiec i samica nie są natomiast w 100% takie same. Dorosła samica zimorodka zwyczajnego posiada czerwonawą żuchwę, która u samca, tak samo zresztą jak cały dziób, jest czarnego koloru. Zimorodek ma niebieskawo-zielony głowę i grzbiet, którego środek staje się stopniowo błękitny. W identycznym kolorze są również sterówki tego osobnika. Sama sylwetka zimorodka jest dość nieproporcjonalna. Czytaj dalej Gdzie ptaki przebywają zimą?